Limitovaná ponuka výhodných balíkov Breezy s montážou a dopravou zdarma.

+421 908 622 509

Zavolajte nám

Boj s vysokou vlhkosťou v interiéri

Hnevajú Vás zarosené okná? Tento problém trápi mnoho ľudí. Často si ale myslíme, že sú na vine nedostatočne tesniace okná. Mnohých z vás možno prekvapíme, ale častokrát je práve opak pravdou. Pri starých oknách sa čerstvý vzduch dostane do vnútra netesnosťami ktoré špárami vznikli v konštrukcii. Nové okná naopak tesnia priveľmi. Tým pádom by sme mali oveľa viac vetrať.

Rosenie okien sa zvyčajne deje, keď teplý vzduch obsahuje vlhkosť, ktorá sa pri kontakte s chladným povrchom okna kondenzuje a tvorí kvapôčky vody. Hoci to pre niekoho môže vytvárať esteticky príjemný vzhľad, môže byť aj varovným znamením nadmernej vlhkosti v miestnosti.

Čo vysokú vlhkosť zapríčiňuje?

Vlhkosť v našom domove zapríčiňujú aj úplne bežné domáce práce ako je varenie, pranie, žehlenie či kúpanie. Dokonca aj obyčajná prítomnosť ľudí zvyšuje vlhkosť vzduchu.

Podľa štatistík domácnosť s tromi ľuďmi vyprodukuje za 24h až 12l vody. Táto voda sa potom nachádza u nás ako vzdušná vlhkosť.

Do akej miery bežné domáce práce ovplyvňujú vlhkosť?

Vplyv vysokej vlhkosti:

Vysoká vlhkosť v interiéri môže mať negatívne dôsledky na pohodu a zdravie obyvateľov domu. Medzi jej dôsledky patrí:

 1. Plesne a vznik alergií: Nadmerná vlhkosť vytvára ideálne podmienky pre rast plesní a vznik alergií. Tieto mikroorganizmy môžu mať vážny vplyv na kvalitu vzduchu a zdravie obyvateľov.
 2. Poškodenie stavby: Dlhodobá vysoká vlhkosť môže spôsobovať poškodenie stavebných materiálov, ako je napríklad drevná konštrukcia alebo omietky.
 3. Zlá kvalita vzduchu: Vlhkosť môže prispieť k zhoršeniu kvality vzduchu v interiéri a spôsobiť dýchacie problémy.
 4. Ovplyvnenie nábytku: Nadmerná vlhkosť môže mať nežiaduce účinky na nábytok a textílie, môžu sa deformovať alebo poškodiť.

Ako sa jej vyhnúť?:

 1. Správne vetranie: Pravidelné a dostatočné vetranie je základným krokom pri kontrole vlhkosti v dome. Častejšie vetranie znie ako jednoduché riešenie, ale v zimných mesiacoch môže byť trochu nákladnejšie. Chceme mať čerstvý vzduch, ale zároveň nechceme vypúšťať teplo, za ktoré si platíme von oknom. Tento problém vám vie jednoducho vyriešiť systém na riadené vetranie alebo inak rekuperácia.
 2. Vlhkosti-absorbujúce riešenia: Používanie odvlhčovačov vzduchu alebo vlhkosti-absorbujúcich materiálov môže pomôcť udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti. Niektoré typy rekuperácií maju snímače vlhkosti a vedia si s ňou rýchlo poradiť.
 3. Izolácia okien: Ubezpečte sa, aby vaše okná boli správne izolované, čo môže minimalizovať kondenzáciu vlhkosti.
 4. Kontrola teploty: Udržujte stabilnú teplotu v miestnosti, aby ste minimalizovali rozdiel medzi teplým vnútorným vzduchom a chladným oknom. Ak sa nechcete zaoberať stálou kontrolou teploty v miestnosti, nainštalovanie rekuperačnej jednotky vám aj s týmto dokáže pomôcť. Vďaka výmenníku tepla vám rekuperácia privedie domov čerstvý vzduch prispôsobený vašej vnútornej teplote.

Rosiace okná nás môžu poriadne potrápiť, ale nesmieme prehliadať ich varovný signál. Vysoká vlhkosť môže mať viacero nepriaznivých dôsledkov na naše zdravie aj životné prostredie. Zabezpečte si preto primeranú údržbu, vetranie a vhodné riešenia pre kontrolu vlhkosti, aby váš domov bol nielen pekný, ale aj zdravý.

Ostatné články

Pozrite si naše

populárne Produkty

Nočný režim
Snímače
PRANA 200C Premium Plus
900,00  (750,00  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 200C Premium
800,00  (666,67  bez DPH)
Nočný režim
PRANA 200C Standard
750,00  (625,00  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 150 Premium Plus
800,00  (666,67  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 150 Premium
675,00  (562,50  bez DPH)
Nočný režim
PRANA 150 Standard
605,00  (504,17  bez DPH)

Získajte E-book zdarma

Všetko, čo potrebujete vedieť pri rozhodovaní, či je lokálna rekuperácia to pravé pre vás.

Všetko, čo potrebujete vedieť pri rozhodovaní, či je lokálna rekuperácia to pravé pre vás. Stiahnite si náš e-book a zistite: 
 • Ako si vybrať tak, aby ste to neskôr neľutovali
 • Kde a ako nakúpiť, nech nie ste obeťou podvodu
 • Čo obnáša montáž rekuperácie
 • BONUS: Modelová situácia kombinácie rekuperácií v rodinnom dome