Limitovaná ponuka výhodných balíkov Breezy s montážou a dopravou zdarma.

+421 908 622 509

Zavolajte nám

Všetko čo potrebujete o lokálnych rekuperáciach vedieť

Čo sú lokálne rekuperácie a ako fungujú?

Lokálna alebo decentralizovaná rekuperačná jednotka je systém na riadené vetranie, ktorý sa inštaluje do obvodovej steny domu alebo bytu. Existuje viacero druhov a niektoré z nich sú obohatené o špeciálne funkcie. Fungujú na princípe neustálej obojsmernej výmeny vzduchu, to znamená, že odvádza znečistený vzduch z interiéru a následne privedie vyčistený čerstvý vzduch z vonku.

Z jej názvu sa dá odčítať, že sa jedná o zariadenie do jednej miestnosti. Ak by ste ju ale chceli inštalovať do viacerých miestností, existujú modely, ktoré spolu vedia navzájom komunikovať, buď pomocou káblov alebo aj pomocou wifi.

Aké výhody vám môže priniesť?

Pravidelné a správne vetranie je dôležitým faktorom pre čisté a zdravé ovzdušie v našich interéroch. Okrem toho, že vďaka efektívnemu EC motoru spotrebuje menej energie a je ideálna na splnenie triedy A0, má rekuperácia hneď niekoľko ďalších výhod.

Rekuperačná jednotka vám pomôže znížiť vlhkosť, tým dokáže eliminovať plesne alebo predísť ich vzniku, či prípadným zdravotným ťažkostiam.

Funguje na báze obojsmernej výmeny vzduchu, odvádza z miestnosti nečistoty ako je CO2 a iné nebezpečné toxíny, ktoré nemôžeme vidieť voľným okom. Vytvára príjemnú a zdravú mikroklímu.

Pomáha pri nekonečnom boji s prachom. Prach sa k nám dostáva pri vetraní otvoreným oknom. Celé je to jeden veľký kolobeh, keď necháme okná zatvorené, množstvo prachu sa môže znížiť, ale zvýši sa nám vlhkosť a kvalita ovzdušia klesá. Nainštalovaním rekuperácie tento problém jednoducho vyriešite, jej filter totiž zachytí všetky nečistoty z vonkajšieho vzduchu.

Je šetrným riešením pre vetranie v zimných mesiacoch. Každý z nás chce mať v miestnosti čerstvý a čistý vzduch. No vetranie počas mrazov môže byť nákladnejšie, samozrejme pokiaľ nechceme mať v byte zimu. Vetraním výpúšťame teplo, ktoré si platíme von oknom. Rekuperácia vďaka svojmu výmenníku tepla, vpustí k vám domov čerstvý vzduch, ktorý je prispôsobený vašej vnútornej teplote.

Ako funguje?

Rekuperácia je technológia, ktorá zaručuje neustále osviežovanie vzduchu v interiéri, a to bez ohľadu na sezónu. Jej účinnosť vďačí šikovným využitím výmeny tepla.

Jednoduchý a efektívny proces začína, keď rekuperačná jednotka začne cyklicky vymieňať vzduch. Na začiatku vytláča vydýchaný vzduch z miestnosti von, kde tento vzduch postupuje cez výmenník tepla. Práve tu odovzdáva svoje zbytkové teplo do výmenníka.

Po čase sa situácia obracia, a rekuperácia začne nasávať vonkajší vzduch. Vďaka výmenníku tepla je tento vonkajší vzduch zohriaty na teplotu blízku izbovej teplote, a tak prúdi do interiéru ako čerstvý a vyhriaty vzduch.

V lete tento proces funguje podobne, avšak výmenník tepla v tomto prípade slúži na ochladzovanie vzduchu. V rekuperačnej jednotke totiž chladnejší vzduch v interiéri ochladzuje vonkajší vzduch. To umožňuje odobrať teplo z horúceho vzduchu z exteriéru a udržiavať vnútro príjemne chladné.

Aký je rozdiel medzi centrálnou a lokálnou rekuperáciou?

Centrálna rekuperácia: Nachádza sa iba v jednej miestnosti a z nej sa vedú rozvody po celom dome alebo pracovisku, aby bol prívod čerstvého vzduchu privedený do každej miestnosti.

Začať inštaláciu tejto technológie je odporúčané v rámci samotnej výstavby. V porovnaní s lokálnymi jednotkami, táto inštalácia ponúka vyšší výkon a je účinnejšia pri výmene vzduchu. Samozrejme, obstarávacia cena môže byť vyššia, najmä kvôli nutnosti inštalovať ventilačné potrubia.

Lokálna rekuperácia: Na rozdiel od centrálnej rekuperácie je inštalácia možná hocikedy bez potreby veľkej rekonštrukcie. Ak plánujete zabezpečiť vetranie pre celú domácnosť alebo pracovisko, budete potrebovať viacero jednotiek, ktoré budú inštalované v každej miestnosti samostatne. V prípade ak budete kupovať viac kusov do každej miestnosti, zvážte kúpu takého druhu lokálnych rekuperácií, ktorý umožňuje komunikáciu medzi jednotkami či už pomocou wifi alebo káblu.

Je vhodná aj pre miestnosti v dome alebo byte, kde sú okná orientované smerom k rušnej ulici. Pre spotrebiteľov je výhodná kvôli jednoduchej inštalácii a nízkej cene.

Pre aký interiér je vhodná?

Lokálna rekuperácia je optimálna pre menšie interiéry, s rozlohou do 60 m², pričom presný rozsah sa môže líšiť podľa konkrétnej jednotky. Táto možnosť je ideálnym riešením pre rôzne priestory, vrátane bytov, domov, kancelárií, škôlok alebo škôl.

Je jej inštalácia náročná?

Na jej montáž je potrebný len jeden vrt do steny. Vrty sa vykonávajú špeciálnymi vrtákmi, ktorých korunky sú osadené diamantovým segmentom. Tieto korunky a stroje sú počas vŕtania betónu chladené vodou.

Pomocou tejto “diamantovej” techniky sa vytvoria dokonalo symetrické a presné otvory podľa požadovaného rozmeru. Vyvŕtaný otvor je ihneď použiteľný na ďalšie pracovné úkony, takže rekuperačná jednotka môže byť nainštalovaná hneď po vŕtaní.

Čo sa týka odpadu, po dokončení vrtu vzníka odpad v podobe šúľku, teda likvidácia odpadu  nie je náročná.

Podľa čoho vybrať správnu rekuperáciu pre vaše potreby?

 • Určite je potrebné sa pozerať na objem prietoku vzduchu, ten sa počíta v m³/h. Tento údaj vám pomôže vybrať tú správnu rekuperáciu pre veľkosť vašej miestnosti.
 • Premyslite si, či máte v pláne nákup viacerých rekuperačných jednotiek do rôznych izieb a skontrolujte, či majú možnosť medzi sebou komunikovať.
 • Ak chcete jednotku inštalovať do spálne, uistite sa, či má nočný režim alebo skontrolujte či je minimálna hlučnosť prevádzky do 10 decibelov.
 • Ďaľším parametrom, ktorý by mohol byť pre vás dôležitým je účinnosť, to znamená množstvo tepla alebo chladu, ktoré dokáže zachovať zo vzduchu ktorý z interiéru odvádza.
 • Spotreba elektriny je dôležitá informácia, ktorá ovplyvňuje celkovú hospodárnosť
 • Niektoré rekuperácie sú obohatené o automatický režim, ktorý vyrieši všetko za vás alebo majú rôzne snímače. Aké všetky snímače vedia rekuperácie poskytnúť?:
  • Snímač teploty
  • Snímač vlhkosti
  • Snímač svetla
  • Snímač tlaku
  • Snímač CO2
  • Snímač kvality vzduchu

Ak premýšľate nad kúpou lokálnej rekuperačnej jednotky, navštívte našu stránku, kde nájdete množstvo produktov a zároveň aj poradenstvo ohľadne výberu tej správnej rekuperácie pre vás.

https://www.lokalnerekuperacie.sk/obchod

Ostatné články

Pozrite si naše

populárne Produkty

Nočný režim
Snímače
PRANA 200C Premium Plus
900,00  (750,00  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 200C Premium
800,00  (666,67  bez DPH)
Nočný režim
PRANA 200C Standard
750,00  (625,00  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 150 Premium Plus
800,00  (666,67  bez DPH)
Nočný režim
Snímače
PRANA 150 Premium
675,00  (562,50  bez DPH)
Nočný režim
PRANA 150 Standard
605,00  (504,17  bez DPH)

Získajte E-book zdarma

Všetko, čo potrebujete vedieť pri rozhodovaní, či je lokálna rekuperácia to pravé pre vás.

Všetko, čo potrebujete vedieť pri rozhodovaní, či je lokálna rekuperácia to pravé pre vás. Stiahnite si náš e-book a zistite: 
 • Ako si vybrať tak, aby ste to neskôr neľutovali
 • Kde a ako nakúpiť, nech nie ste obeťou podvodu
 • Čo obnáša montáž rekuperácie
 • BONUS: Modelová situácia kombinácie rekuperácií v rodinnom dome